Kozanköy

KOZAN (KOZANKÖY)
(LAPTA LARNAKASI – LARNAKAS TIS LAPITHOU)

Girne kentinin 31 km güneybatısındadır. Köyün kuzeyinden ayrılan dar bir asfalt yol ile 1974 – Barış Harekatı’ndan kalan,  efsaneye dönüşmüş tankın bulunduğu yere, KKTC’nin en yüksek noktası olan 1024 m yüksekliğindeki Servili Tepe’ye ve St.Hilarion Kalesi’ne gitmek mümkündür. Köy ile St.Hilarion Kalesi arasındaki uzaklık 21 km’dir. Köy çok eski bir yerleşim yeridir. Beşparmak sıra dağlarının güneye bakan kısmında , 300 metre yüksekliğindeki kayalık bir tepenin yamacında kuruludur.  Köy halkı hayvancılık ve tarımla uğraşmaktadır. Sulanabilen arazilerde sulu tarım yapılmakta , sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Bağcılık da yaygındır.
1996’da köy nüfusu 476, 2006’da ise 464 ve 2011 yılında yapılan nüfus sayımında ise nüfus 375 olmuştur.

 

AGIOS DIMITRIANOS KİLİSESİ

Köyün ana kilisesi Aziz Dimitrianos’a kutsanmıştır. Batı duvarındaki giriş kapısı üzerinde bulunan yazıtta , 1868 tarihinde inşa edildiği yazılıdır. Kilise , dış yapısında hiçbir değişiklik yapılmadan, sadece avluya abdest almak için kullanılan bir sebil inşa edilerek , “Kozan Camisi” adıyla cami olarak kullanılmaktadır.

PANAGIA KATHARIOTISSA (PANAGIA TON KATHARON – PANAGIA KATARİ) MANASTIRI

Manastır köyün kuzeybatısında , bir tepenin düzlüğünde inşa edilmiştir. Manastır binalarının kesin inşa  tarihi bilinmemektedir, Manastır kilisesi Kutsal Bakire Meryem’in göğe kabulüne adanmıştır. Bizans stilinde yapılmış, tek kemerli bir yapıdır.