Güncel Haberler

Namsoy: “Lapta KKTC’nin çekim merkezi olacak ve Laptalıların refah seviyesi yükselecek”

Namsoy: “Lapta KKTC’nin çekim merkezi olacak ve Laptalıların refah seviyesi yükselecek”

Lapta Belediyesi tarafından düzenlenen Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi Kapsamındaki Otel, Marina ve Sosyal Yaşam Alanı Bilgilendirme Toplantısı sonrasında konuşan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy; “Bu proje ülke turizmine çok büyük katkı sağlayacak, Lapta çekim merkezi olacak. Yapmaya çalıştığımız şey Lapta’yı yine eski günlerine döndürmektir”dedi.

Lapta Belediyesi’nin büyük önem verdiği ülke turizmine ve bölgeye çok büyük katkı sağlayacak olan “Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi Kapsamındaki Otel, Marina ve Sosyal Yaşam Alanı Bilgilendirme Toplantısı” önceki gün Manolya Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya siyasi partilerden üyeler, Belediye Meclis Üyeleri ve bölgedeki bazı işletme sahipleri ile vatandaşlar katıldı.

Toplantı sonrasında yazılı olarak bir açıklama yaparak gündemi değerlendiren Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, CTP Girne İlçe Örgütü’nün konu hakkında yaptığı eleştirilere, samimi olarak hiç bir anlam veremediğini söyledi ve şöyle devam etti: “Kendimi bir açıklama yapmak zorunda hissediyorum çünkü, CTP Girne İlçe Örgütü’nün açıklamalarını gerçekten üzülerek okudum. Bu konuda gerçekçi olmayan bir yaklaşım var. Sadece siyaseten muhalafet yapmak için Lapta halkına ve Girne turizmine büyük bir haksızlık yapıyorlar.”

“Projeye karşı değiller ama karşı çıkıyorlar”

Namsoy sözlerini şu şekilde sürdürdü; “En başından şunu söyleyeyim; yaptıkları açıklamada zaten ciddi tutarsızlıklar var. Projeye karşı olmadıkları halde, projenin yapılmasına karşı çıkıyorlar. Temel argüman da şu; “belediyenin kasasına peşin para girecek.”

CTP Girne İlçe Başkanı Sayın Mehmet Kale’ye sorarım; restoranına müşteri geldiğinde parayı peşin almıyor mu? Eğer hizmetinin karşılığını 3-5 sene sonra alıyorsa biz de Lapta Belediyesi olarak restoranı ile anlaşma yapmak istiyoruz. Lapta halkının özellikle bu konuya dikkatini çekmek isterim; CTP aslında projeye karşı değil, belediyeye nakit para girmesine karşı! Neden? Çünkü Lapta Belediyesi iyi hizmet veremesin ve yaklaşan seçimlerde CTP de bunu kullansın. İşte altını çizerek herkesin dikkatini çekmeye çalıştığım esas nokta budur.”

“Katkı sağlayacak her projeye karşılar”

Namsoy, CTP’nin yaptığı bu hareketlerle halktan da büyük tepki aldığını belirterek; “CTP’nin ne yapmak istediğini anlamıyorum. Gerginlik çıkarmaya çalışarak sabote etmek istediler. Bölge halkı bunun karşılığında onlara tepki göstererek gerekli cevabı verdi. ‘Bırakın artık Laptalılar konuşsun’ diyerek dev projeye destek verdiklerini, iptal edilen teleferik projesinin de yeniden gündeme getirilmesi için bana tam destek belirttiler. CTP bu tavırlarıyla bölgenin ve ülkenin kalkımasını istemiyor. Su projesinde yaptılar, teleferik projesinde yaptılar. Ülkemizin katkı sağlayacak her projeye karşı olmalarını anlayamıyorum” dedi.

“Lapta ve Laptalıyı düşünmüyorlar”

Başkan Namsoy CTP’nin fırsatçı bir yaklaşım sergilediğini belirterek “Burada sadece siyaset yapıyorlar ama 100 yıl önceki siyaseti yapıyorlar. Sonra da ilerici ve devrimci geçiniyorlar. Yaptıkları muhalefetin Lapta halkının veya Lapta Belediye çalışanlarının iyiliği ile ve Lapta bölgesinin geleceği ile hiçbir ilişkisi yok! Sadece Lapta Belediyesi’ne sıcak para girmemesi için uğraş veriyorlar. Bu kadar sığ ve fırsatçı bir yaklaşım gösteriyorlar” dedi.

“Laptalıları konuşturmak istemediler”

Başkan Namsoy toplantıyla ilgili CTP’liler tarafından tamamen hayali bir açıklama yapıldığını belirterek; “Bilgilendirme toplantısında zaman zaman gerginlik yaşandı deniliyor. Evet, yaşandı ama CTP parti üyeleri ve Lapta halkı arasında yaşandı. Tamamen siyaset üzerine muhalefet yapan CTP parti üyeleri alakasız tartışmalara girdiğinden dolayı Lapta halkı “Bırakın Laptalılar da konuşsun” tarzında seslerini yükselttiler. Bu da bir gerginlik yarattı. Toplantıda yaşanan tek gerginlik buydu. Bunun dışında bir gerginlik olmadı isteyene toplantı videosunu verebiliriz” dedi.

“CTP kendi içinde tutarsızlık yaşıyor”

Namsoy açıklamalarına şöyle devam etti: “CTP’nin yaptığı açıklama kendi içinde tutarsızlıklarla dolu. Örneğin bizi şeffaf olmamakla suçluyorlar ayni zamanda da projenin tamamlanmadığı ve hayali olduğunu söylüyorlar. Biz yaptığımız sunumda projenin bitimine daha 5 yıl olduğunu ve bu zaman zarfında Belediye içinde uzmanlar ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile bir komite kurulacağını söyledik. Böylece önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapılması gereken projelere bu komite karar versin istiyoruz . Buradan CTP Girne İlçe Örgütü’ne sesleniyorum; Hem şeffaflık istiyorsunuz hem de hedeflerimizi ve projelerimizi yetersiz buluyorsunuz. Daha basit sorayım; biz bütün projeleri yapsaydık, bütün hedefleri koysaydık ve sonuçlandırsaydık, sizce nasıl şeffaf olabilirdik? Katılımıcılığı nasıl sağlayabilirdik? Bunu bir daha düşünün derim.”

“Lapta’nın kaderi değişecek”

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy açıklamasını “Bu proje Lapta bölgesi için 2000 istihdam ve 800 yeni girişimcilik yaratma potansiyeline sahip. Belediye bünyesinde kurulacak komite ile kontrollü bir turizm yapma olanağına kavuşacağız. Bu proje ile Lapta bölgesinin kaderini değiştirme şansımız olacak. Büyük yolcu gemilerinin yanaşabileceği bir marina yapılacak. Tarım, inşaat, hizmet sektörleri patlayacak. Lapta değer kazanacak. Bunu engellemeye çalışan CTP Girne İlçe Örgütü’nü gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Onlara buradan bir kez daha sesleniyorum; Bu proje dışında daha kapsamlı bir projeleri varsa gelsinler, onu gündeme alalım. Lapta halkının geleceği için beraber çalışalım. Seçimi hangi parti veya kim isterse kazansın ama gelin bir olalım ve Lapta halkına kazandıralım. Belediye başkanı olarak ben buna hazırım. Ama gördüğüm, istedikleri sadece Lapta Belediyesi’ne sıcak para girmesin, başarısızlık olsun ve seçimde bunu kullansınlar. Yazık bu siyasetin CTP’de bittiğini sanıyordum” diyerek sonlandırdı.

Lapta Belediyesi araç filosunu genişletiyor

Lapta Belediyesi, halka daha iyi hizmet sunmak ve hizmetlerinin kalitesini artırmak amacı ile araç filosunu güçlendirmeye devam ediyor.

Lapta Belediyesi, araç filosuna 2 yeni araç daha kattı. Bölge genelinde üst yapıdan alt yapıya, çevre düzenlemesinden sosyal ve kültürel hizmetlere tüm alanlarda geniş bir yelpazede çalışan Lapta Belediyesi, çalışmalarını aralıksız sürdürmek için araç yatırımlarına da önem veriyor. Belediye’nin kendi öz kaynaklarıyla, Temizlik ve Atık Hizmetleri Şubesi ile Su İşleri Şubesi’ne alınan 1 adet pick-up ve 1 adet fiesta araç ile birimlerin, daha verimli hizmet vermesi sağlanacak.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hizmetlerimizin daha hızlı bir şekilde yürütülmesi için araç filomuzu genişletiyoruz. Gelişen beldemizin ihtiyaçlarına sürekli cevap verebilmek maksadıyla belediyemizin teknik alt yapısını güçlendirmeye devam ediyoruz. TC. Kalkınma ve Ekonomi İş Birliği Ofisi’nin katkılarıyla alınan dozer, kamyon ve çöp arabalarımız da önümüzdeki günlerde filomuza eklenecektir” dedi.

Cittaslow’un Türkiye Başkenti Seferihisar, Lapta Belediyesi’ndeydi

Lapta Belediyesi, Seferihisar Belediyesi, Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve The Management Centre işbirliği ile düzenlenen “Üreten Kadınlar ve Tohum Takası Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Lapta Belediyesi’nin öncülüğünde kurulan ve uzman kişilerden oluşan Danışma Kurulu tarafından yürütülen Cittaslow başvuru süreci çerçevesinde, Türkiye’de Cittaslow’un ilk üyesi ve yetkili merciisi olan Seferihisar’dan gelen heyet bölgemizde incelemelerde bulundu.

 

Çalışmalar çerçevesinde Lapta Belediyesi’nin Cittaslow Uluslararası Ağı’na katılım etkinlikleri çerçevesinde organize ettiği ve Cittaslow’un Türkiye Başkenti Seferihisar Belediyesi’nden yetkililerin de katılımıyla gerçekleştirilen “Üreten Kadınlar ve Tohum Takası Çalıştayı” bölgemizde yapıldı.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy’un davetlisi olarak çalıştaya Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer, Slow Food’un Türkiye’deki öncülerinden Ayfer Yavi, Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Sorumlusu Şevket Meriç, The Management Centre Yönetici Direktörü İzge Arısal, kooperarif mensubu üreten kadınlar ile birlikte Türkiye’den birçok yetkili de katılarak incelemelerde bulundu.

Çamlıbel ve Kozanköy’de yerel tatlar deneyimlendi

Çalıştayın 1. gününde Belediye Başkanı Fuat Namsoy’u makamında ziyaret eden heyet, daha sonra Lapta Belediyesi yetkilileri ile birlikte Çamlıbel ve Kozanköy’e geçerek yerel üretim yapan kadınlar ve üreticilerle görüştüler. Heyet Lapta’nın özgün lezzetlerini tadarken, yerel ürünlerin yapım aşamasını da görme şansı yakaladı.

“Üreten Kadınlar ve Tohum Takası Çalıştayı”

Bölgede yapılan incelemelerin ardından heyet, Manolya Otel’de düzenlenen “Üreten Kadınlar ve Tohum Takası Çalıştayı”nda bir araya geldi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Türkiye’den gelen heyete ve çalıştaya katılanlara ilgilerinden dolayı teşekkür ederek şunları söyledi;

“Belediye olarak yaptığımız bilgilendirme çalışmalarından ve gerçekleştirdiğimiz geniş katılımlı bölge danışma toplantılarından da bildiğiniz üzere Lapta Belediyesi olarak Cittaslow Uluslararası Ağına katılım başvurusu yapmış bulunmaktayız.

Cittaslow ağına katılımın, bölgemizin turizm yoluyla sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağlayacağı ve uluslararası tanınırlığını artıracağı inancındayız.

Çevre, altyapı, özgünlük başta olmak üzere, toplam 7 başvuru kriteri kapsamında gerçekleştireceğimiz çalışmalar ve projeler, bölgemizin kendi değerleri ve lezzetleri korunarak gelişmesine yüksek katkı sağlayacaktır.

Aynı zamanda, Cittaslow Ağı içerisindeki temsiliyetimiz ülkemizin tanıtımı için yürütülen çalışmaları güçlendirecek olup içerisinde Yeniboğaziçi, Mehmetçik ve Lefke Belediyeleri’nin bulunduğu ulusal koordinasyon ağına zenginlik katacaktır.

Lapta’nın eşsiz doğası, tarihi ve kültürel özellikleri en önemli turizm değerleridir. Bölgemizin tüm bu değerleri korunarak kalkınabilmesi için belediye olarak önemli çaba ortaya koymaktayız.

Sizlerin katkıları ile geçtiğimiz yıl tamamladığımız ve önümüzdeki üç yıllık dönemi kapsayan Bölgesel Kalkınma Stratejisi ise çalışmalarımıza yol göstericilik yapmaktadır.

Kalkınma stratejisinde de ortaya konduğu üzere vizyonumuz belediye hizmetlerinin kalitesini her geçen gün iyileştirmek suretiyle, bölgenin fiziki koşullarını geliştirmek, katma değeri yüksek yatırım çekmek ve Lapta’yı bir cazibe merkezine dönüştürmektir.

Cittaslow Ağı’na katılım çalışmalarımızı da yine aynı vizyon ekseninde yürüteceğiz. Bu amaçla organize ettiğimiz “Üreten Kadınlar ve Tohum Takası Çalıştayı” kapsamında bölgemizin üreten kadınlarının ekonomik kalkınmaya daha aktif katkı

sağlayabilecekleri modeller değerlendirilecektir.

Seferihisar Hıdırlıklık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Seferipazar örneği bu konuda bize ışık tutacak olup, buradan önemli çıkarımlar yapabileceğimize yürekten inanmaktayım.

Ayrıca, bölgesel üretimde özgünlüğün korunabilmesinde önemli bir unsuru temsil eden “tohumun” nasıl daha iyi değerlendirilebileceği ve özgün üretim yapan kişilerin sahip olduğu imkanların nasıl geliştirilebileceği konuları Seferihisar’ın örnek deneyimleri ışığında tartışılacaktır.

Çalıştaydan elde edeceğimiz sonuçların somut projelere dönüştürülmesi için ileriki günlerde yine sizler ile yakın istişare içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Başarılı bir çalıştay olmasını diler, organizasyonda emeği geçen herkese içten teşekkür ederim”

Doç. Dr. Fuller, Lapta’nın değerlerinden bahsetti

Başkan Namsoy’dan sonra söz alan Doç. Dr. Özge Özden Fuller, misafirlere Lapta’nın güzellikleri ve değerlerinden bahsederek şunları söyledi “El işi sanatları kültürel zenginlik olarak öne çıkmaktadır. Lapta Hesap İşi, Tığ İşi, Sele- Sepet ve Seramik bunlara örneklerdir.”

Fuller, ayrıca bölgede yapılan Permakültür tarımı, özel ilgi turizmi, deniz turizmi ve diğer konulara da değinerek Lapta’nın çeşitliliklerinden bahsetti.

Yavi “Lapta kriterleri yerine getirebilir”

Doç. Dr. Fuller’in ardından bir konuşma yapan The Management Centre danışmanı Ayfer Yavi; “Cittaslow ve Slow Food birbirinden ayrılmayan bir süreç. Lapta’yı inceledikten sonra kriterleri yerine getirebileceğine inandığımız için yola çıktık. Lapta’nın muazzam bir konumu var, adadaki en eski yerleşim yerlerinden biri. M.Ö. 1200’lere dayanan bir tarihçesi var. Tarihi konumu yanında Girne’ye yakın ama hala bakir kalabilmiş bir durumda. Bu yola çıkarken eko turizm alanında yoğunlaşmaya karar verdik. Lapta Belediyesi, iki buçuk ay önce başvuru mektubunu verdi ve danışma kurulumuzu seçerek yol aldık. Bir hedefimiz var; önümüzdeki yıl içerisinde dosyayı teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

Soyer “En doğru örgütlenme kooperatifleşme”

Yavi’nin ardından söz alan ve Türkiye’de bu işin öncüsü olan Seferihisar Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Neptün Soyer, Sığacık’tan örnekler verdiği konuşmasında bu yolda en doğru örgütlenmenin kooperatifleşme olduğunu belirterek “Seferihisar’ın kalbi Sığacık. Biz bu işe başlarken Kaleiçi’ndeki 250 kadına ne üretiyorsan kapının önüne çık ve sat dedik. 2010 yılında 20 kadınla yola çıktık, 2 yıl içerisinde 250-300 derken hiçbir sokakta yer bulamayacak

hale geldik. Burada da bu tarz çalışmalar yaygınlaştırılabilir” dedi.

Bölgede yapılan örnekler

Konuşmaların ardından Tohum Takası Projesi ile ilgili olarak söz alan Seferihisar Belediyesi Tarımsal Hizmetler Sorumlusu Şevket Meriç, bölgelerinde yaptıkları uygulamalardan örnekler vererek Can Yücel Tohum Bankası’nın çalışmalarından bahsetti.

Çalıştay, üreticilerin kaynaşması ve karşılıklı tohum takasının yapılmasıyla sona erdi.