Alemdağ

ALEMDAĞ
(AGRİDACİ – AGRİDAKİ – AGHIRDAKI – AĞİRDAKİ – AGRIDAKIN)

Girne’nin 26 km güneybatısındadır ve Akçiçek köyünden uzaklığı 2 km’dir. Köy ; Girne (Beşparmak) Dağları’nın güneyinde, bu dağ sırasının en yüksek tepesi olan Servili Tepe’nin güneyindeki yüksek bir tepenin yamacında kuruludur. Batısında Kozan , doğusunda Akçiçek ve güneyinde Şirinevler köyleri bulunmaktadır. Köy çam ormanları içerisindedir ve güzel bir manzarası vardır. Köye  Girne – Lapta – Karşıyaka – Kozan yolu izlenerek de ulaşılabilir.

Köyün orjinal adı olan “Agridaki” kelimesinin  anlamı bilinmemektedir. Köyün ekilebilecek arazisi yoktur. Halkın tek uğraşı hayvancılıktır.
1974’ten önce köy nüfusunun tamamını Rumlar oluşturuyordu. Rumların köyü terk ederek Güney’e geçmelerinden sonra , boş kalan köy evlerine hepsi de Baf ilçesi köyleri olan Sarama (Kuşluca), Melandra (Beşiktepe), Zaharga (Tatlıca) ve İstinco (Tabanlı) köylerinden kuzeye göç eden az sayıda göçmen yerleştirilmiştir. 2008 yılında kabul edilen “Köylerin Belediyelere Bağlanma Yasası”ndan sonra köy Lapta Belediyesi’ne bağlanmıştır.
1946’da yapılan nüfus sayımında köyün nüfusu 316 , 1960’ta ise 286 idi . 1996 da köyde yaşayanların sayısı 93 , 2006’da 87  ve 2011 yılında yapılan sayımlarda 86 olarak saptanmıştır.

AGIOS HARALAMBOS (CHARALAMBOS) KİLİSESİ

Köydeki kilise aziz Haralambos’a kutsanmıştır. George Jeffery’e göre modern bir yapı olan kilise 1821 yılında inşa edilmiştir. Rupert Gunnis ise kilisenin inşa tarihini 1920 olarak vermektedir. Kilisenin giriş kapısının üst kısmındaki demir çerçevede “1908” tarihi bulunmaktadır. Bu tarih kilisenin inşaatının başladığı tarihtir. 1908 yılında başlayan inşaat 1920 tarihinde tamamlanmıştır.

Çağdaş Kıbrıs kilise mimarisinin bir örneği olan bugünkü yapıda güzel bir taş işçiliği vardır. Kilise ;  mimari özellikleri bakımından, komşu köy olan Akçiçek’teki Panagia Chryseleousa Kilisesi’ne benzemektedir. Yapının dış duvarlarında sarı taşlar kullanılırken, iç kısmının duvarlarında alçıtaşı kullanılmıştır. Döşeme , mermer ve mozayiktir. Pencereler ahşap,  çerçeveleri ise demirdir. Kilisenin iç kısmı Kıbrıs stili kemerlerle kaplıdır.