Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/laptabel/public_html/wp-includes/Requests/Transport/cURL.php on line 164
Namsoy: “Lapta KKTC’nin çekim merkezi olacak ve Laptalıların refah seviyesi yükselecek” – Lapta Belediyesi

Namsoy: “Lapta KKTC’nin çekim merkezi olacak ve Laptalıların refah seviyesi yükselecek”

Namsoy: “Lapta KKTC’nin çekim merkezi olacak ve Laptalıların refah seviyesi yükselecek”

Lapta Belediyesi tarafından düzenlenen Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi Kapsamındaki Otel, Marina ve Sosyal Yaşam Alanı Bilgilendirme Toplantısı sonrasında konuşan Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy; “Bu proje ülke turizmine çok büyük katkı sağlayacak, Lapta çekim merkezi olacak. Yapmaya çalıştığımız şey Lapta’yı yine eski günlerine döndürmektir”dedi.

Lapta Belediyesi’nin büyük önem verdiği ülke turizmine ve bölgeye çok büyük katkı sağlayacak olan “Lapta Sahil Yürüyüş Yolu Projesi Kapsamındaki Otel, Marina ve Sosyal Yaşam Alanı Bilgilendirme Toplantısı” önceki gün Manolya Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya siyasi partilerden üyeler, Belediye Meclis Üyeleri ve bölgedeki bazı işletme sahipleri ile vatandaşlar katıldı.

Toplantı sonrasında yazılı olarak bir açıklama yaparak gündemi değerlendiren Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, CTP Girne İlçe Örgütü’nün konu hakkında yaptığı eleştirilere, samimi olarak hiç bir anlam veremediğini söyledi ve şöyle devam etti: “Kendimi bir açıklama yapmak zorunda hissediyorum çünkü, CTP Girne İlçe Örgütü’nün açıklamalarını gerçekten üzülerek okudum. Bu konuda gerçekçi olmayan bir yaklaşım var. Sadece siyaseten muhalafet yapmak için Lapta halkına ve Girne turizmine büyük bir haksızlık yapıyorlar.”

“Projeye karşı değiller ama karşı çıkıyorlar”

Namsoy sözlerini şu şekilde sürdürdü; “En başından şunu söyleyeyim; yaptıkları açıklamada zaten ciddi tutarsızlıklar var. Projeye karşı olmadıkları halde, projenin yapılmasına karşı çıkıyorlar. Temel argüman da şu; “belediyenin kasasına peşin para girecek.”

CTP Girne İlçe Başkanı Sayın Mehmet Kale’ye sorarım; restoranına müşteri geldiğinde parayı peşin almıyor mu? Eğer hizmetinin karşılığını 3-5 sene sonra alıyorsa biz de Lapta Belediyesi olarak restoranı ile anlaşma yapmak istiyoruz. Lapta halkının özellikle bu konuya dikkatini çekmek isterim; CTP aslında projeye karşı değil, belediyeye nakit para girmesine karşı! Neden? Çünkü Lapta Belediyesi iyi hizmet veremesin ve yaklaşan seçimlerde CTP de bunu kullansın. İşte altını çizerek herkesin dikkatini çekmeye çalıştığım esas nokta budur.”

“Katkı sağlayacak her projeye karşılar”

Namsoy, CTP’nin yaptığı bu hareketlerle halktan da büyük tepki aldığını belirterek; “CTP’nin ne yapmak istediğini anlamıyorum. Gerginlik çıkarmaya çalışarak sabote etmek istediler. Bölge halkı bunun karşılığında onlara tepki göstererek gerekli cevabı verdi. ‘Bırakın artık Laptalılar konuşsun’ diyerek dev projeye destek verdiklerini, iptal edilen teleferik projesinin de yeniden gündeme getirilmesi için bana tam destek belirttiler. CTP bu tavırlarıyla bölgenin ve ülkenin kalkımasını istemiyor. Su projesinde yaptılar, teleferik projesinde yaptılar. Ülkemizin katkı sağlayacak her projeye karşı olmalarını anlayamıyorum” dedi.

“Lapta ve Laptalıyı düşünmüyorlar”

Başkan Namsoy CTP’nin fırsatçı bir yaklaşım sergilediğini belirterek “Burada sadece siyaset yapıyorlar ama 100 yıl önceki siyaseti yapıyorlar. Sonra da ilerici ve devrimci geçiniyorlar. Yaptıkları muhalefetin Lapta halkının veya Lapta Belediye çalışanlarının iyiliği ile ve Lapta bölgesinin geleceği ile hiçbir ilişkisi yok! Sadece Lapta Belediyesi’ne sıcak para girmemesi için uğraş veriyorlar. Bu kadar sığ ve fırsatçı bir yaklaşım gösteriyorlar” dedi.

“Laptalıları konuşturmak istemediler”

Başkan Namsoy toplantıyla ilgili CTP’liler tarafından tamamen hayali bir açıklama yapıldığını belirterek; “Bilgilendirme toplantısında zaman zaman gerginlik yaşandı deniliyor. Evet, yaşandı ama CTP parti üyeleri ve Lapta halkı arasında yaşandı. Tamamen siyaset üzerine muhalefet yapan CTP parti üyeleri alakasız tartışmalara girdiğinden dolayı Lapta halkı “Bırakın Laptalılar da konuşsun” tarzında seslerini yükselttiler. Bu da bir gerginlik yarattı. Toplantıda yaşanan tek gerginlik buydu. Bunun dışında bir gerginlik olmadı isteyene toplantı videosunu verebiliriz” dedi.

“CTP kendi içinde tutarsızlık yaşıyor”

Namsoy açıklamalarına şöyle devam etti: “CTP’nin yaptığı açıklama kendi içinde tutarsızlıklarla dolu. Örneğin bizi şeffaf olmamakla suçluyorlar ayni zamanda da projenin tamamlanmadığı ve hayali olduğunu söylüyorlar. Biz yaptığımız sunumda projenin bitimine daha 5 yıl olduğunu ve bu zaman zarfında Belediye içinde uzmanlar ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile bir komite kurulacağını söyledik. Böylece önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapılması gereken projelere bu komite karar versin istiyoruz . Buradan CTP Girne İlçe Örgütü’ne sesleniyorum; Hem şeffaflık istiyorsunuz hem de hedeflerimizi ve projelerimizi yetersiz buluyorsunuz. Daha basit sorayım; biz bütün projeleri yapsaydık, bütün hedefleri koysaydık ve sonuçlandırsaydık, sizce nasıl şeffaf olabilirdik? Katılımıcılığı nasıl sağlayabilirdik? Bunu bir daha düşünün derim.”

“Lapta’nın kaderi değişecek”

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy açıklamasını “Bu proje Lapta bölgesi için 2000 istihdam ve 800 yeni girişimcilik yaratma potansiyeline sahip. Belediye bünyesinde kurulacak komite ile kontrollü bir turizm yapma olanağına kavuşacağız. Bu proje ile Lapta bölgesinin kaderini değiştirme şansımız olacak. Büyük yolcu gemilerinin yanaşabileceği bir marina yapılacak. Tarım, inşaat, hizmet sektörleri patlayacak. Lapta değer kazanacak. Bunu engellemeye çalışan CTP Girne İlçe Örgütü’nü gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. Onlara buradan bir kez daha sesleniyorum; Bu proje dışında daha kapsamlı bir projeleri varsa gelsinler, onu gündeme alalım. Lapta halkının geleceği için beraber çalışalım. Seçimi hangi parti veya kim isterse kazansın ama gelin bir olalım ve Lapta halkına kazandıralım. Belediye başkanı olarak ben buna hazırım. Ama gördüğüm, istedikleri sadece Lapta Belediyesi’ne sıcak para girmesin, başarısızlık olsun ve seçimde bunu kullansınlar. Yazık bu siyasetin CTP’de bittiğini sanıyordum” diyerek sonlandırdı.