Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/laptabel/public_html/wp-includes/Requests/Transport/cURL.php on line 164
Karşıyaka – Lapta Belediyesi

Karşıyaka

Karşıyaka

KARŞIYAKA
(VASİLYA- VASILEIA – VASILIA)

Girne’nin 18 km batısında , dağınık yerleşim şekline sahip bir köydür.    2000’li yılların başına kadar köylünün en önemli geçim kaynağı limon bahçeleriydi . Girne ilçesinin tümünde 2003-2004 yıllarında başlayan inşaat patlaması Karşıyaka köyününde  de gerçekleşmiş ve bölgede çok sayıda lüks villalar, toplu konutlar , oteller ve tatil köyleri inşa edilmiştir. Günümüzde köyde yaşayanların bir kısmı Girne’de işçi , memur veya esnaf  olarak çalışmaktadır. Köyün güneyi çam ormanları ile kaplıdır. Kıyı ovası üzerindeki  boş kalan araziler ise tarım arazisi olarak kullanılmakta  ve sulanabilen bölgelerde sebze yetiştirilmektedir . Sulanamayan bölgelerde bulunan zeytin ve harup ağaçları da köylüye iyi bir gelir olmaktadır. Küçük çapta yapılan hayvancılık da köylünün önemli uğraşları arasındadır.
2004’te başlayan inşaat patlamasından sonra Karşıyaka’nın nüfusunda büyük çapta artış oldu.  Çok sayıda  yabancı da ev  satın alıp köye yerleşti. 2006’da yapılan nüfus  sayımında köy nüfusu 2110, 2011 yılında yapılan sayımda ise ………… olarak saptanmıştır. Bakanlar Kurulu’nun köylerin belediyelere bağlanması ile ilgili aldığı karardan sonra Karşıyaka Lapta Belediyesi’ne bağlanmıştır.

Köyün orjinal adı olan “Vasilya”, Yunanca “kral” anlamına gelen “vasilias” kelimesinden türemiştir. 1958-59 yılları arasında köy isimleri  Türkçeleştirilirken  Vasilya’nın adı “Karşıyaka” olmuştu.

KÖYÜN TARİHİ YERLERİ